Under 2026 blir Vimpeln i Alingsås ny hållplats för blodgivning. Redan i sommar görs en premiärtur till hållplatsen när blodbussen kommer till köpcentrumet den 21 och 22 juli. – Vi hoppas många Alingsåsare är redo att ge blod! säger Karolina Dahlqvist, enhetschef på GeBlod i Västra Götalandsregionen.
Under 2026 kommer GeBlod i Västra Götalandsregionen utöka med ett antal nya blodbusshållplatser. Ett av de nya stoppen för bussen blir på Vimpeln i Alingsås. Fler blodgivare behövs och GeBlod ser potential att hitta fler blodgivare i staden.
– Vi vet att det finns stort engagemang för blodgivning i Alingsås. Vi behöver fler som ger och hoppas en högre tillgänglighet gör att fler tar steget, säger Karolina Dahlqvist, enhetschef på GeBlod i Västra Götalandsregionen.
Under årets sommarveckor åker blodbussen utanför sitt ordinarie hållplatsschema och gör då en premiärtur till den nya hållplatsen på Vimpeln. Redan den 21 och 22 juli kan alingsåsarna både ge blod och bli blodgivare på bussen.
– Jag uppmanar alla som någon gång funderat på att bli blodgivare att besöka oss i sommar eller under nästa år. Varmt välkomna när vi står på Vimpeln, säger Karolina.
Behovet av blodgivare är stort. Både för sjukvården och för Sveriges beredskap i krig eller kris. Blodet används bland annat vid cancerbehandlingar, operationer och förlossningar. Blodet kan bara lagras i sex veckor och därför behövs en jämn ström av blodgivare.
Så här gör du
Blodbussen står på Hemvägen 19 vid Vimpelns köpcentrum. För att bli blodgivare anmäler du intresse på GeBlod.nu och sedan bokar du en tid för ditt besök på blodbussen. Öppettider och bokning hittar du här. Man kan sedan tidigare också ge blod på Alingsås sjukhus.