Ledigheter och röda dagar i kombination med hög aktivitet på sjukhusen har gjort att blodlagren i regionen är nere på akut låga nivåer. Internt uppmanas nu verksamheterna att vara sparsam med blod och trombocyter. – Vägen ur detta är att fler ger blod, säger Kerstin Åmark, verksamhetschef vid Klinisk immunologi och transfusionsmedicin i Västra Götalandsregionen.
I flera veckor har det varit tufft att få upp regionens blodlager till önskade nivåer. En vinter med många sjuka blodgivare följs nu av ledighet och röda dagar. I kombination med hög aktivitet på sjukhusen med mycket användning av blod har blodlagren tömts ut.
– Vi uppmanar sjukhusen att vara sparsamma med blodanvändningen så det blodlager vi har används klokt, säger Kerstin Åmark, verksamhetschef vid Klinisk immunologi och transfusionsmedicin i VGR.
Det kan medföra att planerade operationer som inte är akuta behöver skjutas fram, tills blodlagren har stigit. Även utlämning av trombocyter måste ske med restriktivitet.
I kombination med minskad användning av blod på sjukhusen ber blodverksamheterna om blodgivarnas hjälp, igen.
GeBlod har på vissa enheter utökat öppettider och bokningsbara tider för att fler ska kunna ge blod i denna och nästa vecka.
– Vägen ut ur detta är att fler ger blod, säger Kerstin Åmark. Både kommande dagar och över tid. Vi klarar det om vi gör det tillsammans, varmt välkomna för att ge blod.
Är du blodgivare är du välkommen till din närmaste blodcentral eller blodbuss.