Tom
Tom
Tom
Tom
Geblod.nu - Mest om blodgivning från Sveriges blodcentraler
X InnehållX Kontakta oss
X Om Geblod.nuX Ändra utseende
Tom
Sök
Tom
Tom
Välj blodcentral |  Välj blodbuss |  Blodgivning |  Om blod |  Blandat |  Frågor & svar Skicka sidan     Skriv ut sidan | BlodLänk Lås | In English
Tom
För dig som vill bli blodgivare





















Tom

Startsida > Nyhetsarkiv > Akut blodbrist i storstäder

Akut blodbrist i storstäder

GÖTEBORG/STOCKHOLM. Blodlagret är just nu kritiskt lågt på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Det är framförallt blodgrupp A som det är stor brist på. 
    Därför uppmanar Droppen blodgivning de blodgivare som inte lämnat blod de senaste tre till fyra månaderna att komma och ge blod så fort som möjligt. Som vanligt gäller att givaren ska vara fullt frisk.
    Det är nu även akut brist i Stockholm med störst brist på blodgrupp O. Under förmiddagen fanns 301 påsar i lager av O+. Det bör finnas minst 800 påsar O+ i blodbanken. Därför uppmanar även Blodcentralen Stockholm sina givare att komma och ge blod.

Se öppettider Droppen blodgivning »
Se öppettider Blodcentralen Stockholm »

Publicerat 2009-11-24 av Thomas Attnäs

Tom
Tom
TomKontakta webbredaktionen